Orszak Trzech Króli w Krakowie

W tym roku Orszak Trzech Króli wyruszy w Krakowie już po raz ósmy. W porównaniu do ubiegłorocznego zmieni się trasa orszaku zielonego, a króla w orszaku czerwonym po raz pierwszy będzie prowadził Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.

 Monarchowie w orszaku niebieskim i zielonym – tak jak w ubiegłym roku – przejadą trasę stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym. Król w orszaku czerwonym przejdzie całą trasę pieszo w towarzystwie Metropolity Krakowskiego. Na Rynku Głównym zostaną odegrane scenki jasełkowe przygotowane przez Szkołę Podstawową im. św. Wincentego Pallottiego.

Trasa Orszaku

Od kilku już lat krakowski Orszak wyrusza z trzech punktów miasta, aby spotkać się na Rynku Głównym. Jednak w tym roku zmieni się trasa orszaku zielonego.

 Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się na ul. Konfederackiej (zbiórka o godz. 10:45). Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy w kościele św. Stanisława Kostki  na Dębnikach  lub u Sercanek  na Garncarskiej (oba nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 10.00). Trasa orszaku: ul. Konfederacka – Bałuckiego – Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarska – Studencka do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej i dalej nią do Rynku.

 Orszak czerwony – europejski przejdzie historycznie najstarszą trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. arcybiskup Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak niebieski – afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z Placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9.30).

Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowią rodzice dzieci w przebraniach pasterzy.

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina (w tę rolę wcielą się państwo Maria i Jakub Prauzner-Bechciccy z synkiem). Orszaki niebieski i zielony kolejno wchodzą na Rynek i ustawiają się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym (w wykonaniu dzieci ze szkoły Pallotynów) Monarchowie wraz z Księdzem Arcybiskupem oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu, ksiądz Arcybiskup następnie przekaże swoje świąteczne orędzie zgromadzonemu ludowi i poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie kolędować. Spotkanie na Rynku poprowadzą Łukasz Lech i Bartłomiej Sobieraj.

Orszakowe dzieło charytatywne

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze organizacji będą zbierać środki na prowadzenie mieszkalnictwa wspieranego dla osób bezdomnych. Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od paru lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 13 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową bądź są tego bliskie. Oferuje im wsparcie doraźne – kąpiel, nową odzież, możliwość wyprania ubrań – oraz specjalistyczne – socjalne, psychologiczne, duchowe, zawodowe i prawne. Pomoc najuboższym świadczona jest w dwóch budynkach w samym sercu Krakowa: przy ul. Loretańskiej 11 oraz ul. Smoleńsk 4.

Od 2012 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Prócz dachu nad głową i domowego ciepła ich mieszkańcy otrzymują fachowe wsparcie zespołu pracowników Dzieła. Tylko w 2017 r. w 4 lokalach wspieranych zamieszkało 18 osób, w tym 6 dzieci. 5 osobom udało się odzyskać samodzielność i wynająć mieszkanie na tzw. wolnym rynku.

6 stycznia krakowianie już po raz 6. będą mogli złożyć swój datek na wsparcie idei mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Podczas ubiegłego Orszaku mimo mrozu udało się zebrać na ten cel 29 889,74 zł.

Wspierają nas harcerze:  ZHP, ZHR, Skauci Europy

W orszakach śpiewają zespoły:  Kapela z Bronowic, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej, Krakowiacy,  także utalentowani studenci z Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Patronami Honorowymi są Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa.

Będą z nami liczne szkoły:

(Orszak Czerwony) Szkoła Podstawowa dla Chłopców Wierchy, Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt Źródło, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej

(Orszak Zielony) Szkoła Podstawowa im. Św. Wincentego Pallottiego, Publiczne  Gimnazjum im. Królowej Apostołów, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej z Kaszowa, Gimnazjum Oazowe,

(Orszak Niebieski) Katolickie Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej, Zespół Szkół i Placówek Specjalnych im. Świętego Mikołaja w Krakowie

 OTK w Polsce

 W skali kraju tegoroczny Orszak Trzech Króli będzie jubileuszowy, przejdzie już po raz dziesiąty! Jego hasłem będzie wezwanie: „Bóg jest dla wszystkich”. Orszak przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.

Orszak będzie też jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

 oficjalna strona Orszaku: www.orszak.org

profil FB: www.facebook.com/OrszakTrzechKroliKrakow